Barndans i Mölndal och Göteborg

Glädje och personlig utveckling är centrala begrepp i vår pedagogiska verksamhet där barnen alltid står i centrum.

Dansmix Barn 4-6 år

Här dansar barnet själv utan förälder. Dansrytmik är uppdelat i följande åldrar: Barn 4-6 år . 

Vi dansar ofta på led och i ring, ibland två och två, för att barnen ska lära sig att förhålla sig till varandra och vara en del av en dansande grupp. Vi jobbar med återkommande övningar som skapar trygghet och ger barnen möjlighet att utvecklas i det välkända. Nya övningar och överraskningar håller spänningen och glädjen vid liv.

Rekrytering

Barn från 6 år och uppåt som dansat några terminer kan gå upp i rekryteringsgrupp. Det vill säga grundträning inför tävlingsdans. Då tränar vi följande danser Cha-cha, Rumba, Jive, Vals, Quick-step, Slowfox. I denna grupp får man vara med och representera Mölndals Dansskola vid olika evenemang och uppvisningar i Mölndal och Göteborg. 

Varför Barndans? Målet är att barnen ska utveckla:

  • Självkänsla och självförtroende
  • Social samarbetsförmåga
  • Motorik och koordination
  • Musikalitet och rytmik
  • Kroppskännedom och kroppskontroll

Vad ska mitt barn ha på sig när det ska vara med på Barndans? Barnet har mjuka följsamma kläder t ex. mjukisbyxa och tröja eller dansdräkt. På foten har vi en danstossa eller en mockasin. Som vuxen har vi mjuka oömma kläder och gärna en mjuk sko eller strumpa med halkskydd.